Nu kan du få ditt kaffe levererat direkt hem med PostNord

Rutasoka Coffee, 12 april 2021

Rutasoka blir stolt huvudsponsor
för IFK Mariestad

Den pågående pandemin har drabbat många hårt ekonomiskt och åtskilliga föreningar har svårt att få verksamheten att gå ihop. Rutasoka Coffee är därför både stolta och glada över att kunna hjälpa fotbollsföreningen IFK Mariestad när vi nu går in som huvudsponsor för klubben.

Att Rutasokas hjärta klappar för att hjälpa andra vet nog många vid det här laget. Den pågående pandemin har som bekant drabbat många och för vår VD, Rebu Burubwa, som har ett personligt band till fotbollen, var det naturligt att hjälpa föreningen som ligger närmast hans hjärta. Själv var han aktiv spelare i IFK Mariestad mellan 2010 och 2012. Att bli huvudsponsor är hans sätt att tacka för det fina omhändertagandet och på så sätt ge något tillbaka till klubben. 

Rutasokas logga pryder nu IFK Mariestads hemmaplan Lekevi.

Vad innebär samarbetet? 

Samarbetet med IFK Mariestad betyder att Rutasoka kommer att vara synlig på ställen där klubben är verksam. Vår logga kommer att finnas på deras hemsida och vi kommer även att skylta upp vid fotbollsplanen. Andra ställen där Rutasoka numera får äran att synas:

• Skylt på ljustavlan vid entré klubbparkeringen
• Skylt vid entré intill fotbollsplan
• Annons i programbladet
• Matchboll
• Högtalarreklam

Extra roligt är det att vår logotyp får pryda uppvärmningströjorna för A-laget och den fina responsen ifrån klubben:

”Vi är otroligt tacksamma för att Rutasoka vill vara en del av IFK Mariestads verksamhet. Genom vårt samarbete kommer våra ungdomar få ännu bättre möjligheter att växa som fotbollsspelare. Ett stort tack till Rutasoka!”

Rutasokas VD Rebu spelade för IFK Mariestad mellan 2010 och 2012.

Rutasokas VD Rebu spelade för IFK Mariestad mellan 2010 och 2012.

Vad innebär samarbetet? 

Samarbetet med IFK Mariestad betyder att Rutasoka kommer att vara synlig på ställen där klubben är verksam. Vår logga kommer att finnas på deras hemsida och vi kommer även att skylta upp vid fotbollsplanen. Andra ställen där Rutasoka numera får äran att synas:

• Skylt på ljustavlan vid entré klubbparkeringen
• Skylt vid entré intill fotbollsplan
• Annons i programbladet
• Matchboll
• Högtalarreklam

Extra roligt är det att vår logotyp får pryda uppvärmningströjorna för A-laget och den fina responsen ifrån klubben:

”Vi är otroligt tacksamma för att Rutasoka vill vara en del av IFK Mariestads verksamhet. Genom vårt samarbete kommer våra ungdomar få ännu bättre möjligheter att växa som fotbollsspelare. Ett stort tack till Rutasoka!”

Om Rutasoka

Rutasoka Coffee är ett ungt premiumkaffeföretag skapat med ett cirkulärt arbetssätt i grunden. Rutasoka importerar ett smakrikt och dubbelcertifierat kaffe från Kongo och återinvesterar en del av omsättningen i hälsa och jordbruk via Rutasoka Foundation.

Rutasoka Coffee levererar till både Office och HoReCa och säljs i dagligvaruhandeln (samtliga Lidl- och Citygross-butiker samt utvalda ICA-butiker) samt online.